כדאי לדעת, שלא בכל מגרש אפשר להקים כל מבנה. במקרים קיצוניים, יתכן מצב של שני מגרשים צמודים, שבכל אחד מהם מותר לבנות משהו אחר לגמרי.  יש גם בעיות נוספות שעלולות להיות במגרשים.  למשל, יש מגרשים שבהם צפויות הוצאות כספיות אדירות על פיתוח השטח, יש מגרשים שהמיקום שלהם מונע מאור השמש להגיע אליהם, ועוד ועוד…  תמיד מצער אותי לשמוע על אנשים ש'נפלו' עם מגרש לא מוצלח מבחינתם.  זה מתסכל במיוחד כי כל זה היה יכול להימנע אילו היו פונים לייעוץ מקדים…

אז איך בוחרים מגרש 'טוב'?! זו שאלה שאין עליה תשובה פשוטה, כי בעצם אין דבר כזה מגרש 'טוב' לכולם. צריך לבדוק כל מגרש באופן ספציפי- האם הוא מתאים לכם או שאינו מתאים לכם. מומלץ לבדוק עם אדריכלית האם המגרש שאתם רוצים לקנות הוא 'טוב' בשבילכם, כלומר האם הוא מאפשר לבנות בדיוק את מה שאתם רוצים. אדריכלית היא בעלת המקצוע שתפקידה לעשות את ההתאמה בין הצרכים, הרצונות והדרישות שלכם לבין מה שאפשר לבנות על המגרש מבחינה חוקית, תקציבית ומעשית.  כדאי להגיע לפגישת הייעוץ אחרי ש'הכנתם שיעורי בית' ואתם יודעים מה תרצו לבנות (בערך), ומה התקציב (בדיוק).  כך יהיה אפשר לבחון לעומק האם מגרש מסוים עונה על הצרכים שלכם.

דוגמה של התאמת המגרש למשפחה:

משפחת ו' הם לקוחות שתכננתי עבורם בית, לאחר שחיפשו מגרש במשך זמן רב.  הם כמעט התייאשו, מפני שהתקציב שלהם היה נמוך יחסית, אבל הם רצו מגרש גדול ככל האפשר.  כל המגרשים שמצאו היו קטנים מדי או יקרים מדי.  לסיפור היה סוף טוב מפני שמשפחת ו' מצאו מגרש שהיה גדול מאד (מעל 1200 מ"ר), ובכל זאת מתאים לתקציב שלהם.  איך זה יכול להיות?!  המגרש המסוים שאותו מצאו משפחת ו' הוגדר בתכניות כ'משק עזר'.  במגרש זה היה מותר לבנות רק בית קטן יחסית.  למשפחות רבות, בית בגודל כזה אינו מספיק, ולכן מגרש כזה נחשב למגרש 'לא טוב', ומחירו היה זול יחסית.  אבל משפחת ו' ממילא לא התכוונה לבנות בית גדול, ולכן דוקא עבורם המגרש הזה היה אידיאלי- מצד אחד גדול מספיק לטעמם, אבל מצד שני לא יקר מדי.

חשוב לזכור- אין מגרש שהוא 'טוב' לכולם.  לכל משפחה יש את המגרש שטוב לה. המגרש שהכי טוב לכם הוא זה שמתאים לרצונות ולצרכים שלכם.