בעלי הנסיון בבניה ודאי המליצו לכם לשמור 10% מתקציב הבניה בצד (ואולי אפילו 30%), עבור חריגות התקציב שצפויות לכם… אבל חשוב שתדעו: תכנון בית יעיל ופרקטי יכול למנוע הרבה מחריגות התקציב הללו.  איך עושים את זה?!

מספר דוגמאות לתכנון יעיל ופרקטי:

1. הימנעות מ'ביזבוז' שטחים בבית.
עלות בניה של כל מטר רבוע היא כמה אלפי שקלים. לכן, אם הצלחנו להימנע משטח לא מנוצל של 5 מטרים רבועים – כבר חסכנו עשרות אלפי שקלים!! (דוגמאות לשטח מבוזבז ולא מנוצל- שטח של מסדרונות ארוכים שהיה אפשר לקצר אותם, סידור לא נכון של חדרי השינה באופן שלא מאפשר הצבת רהיטים אופטימלית…)

2. תכנון מדויק של מספר החלונות, מיקומם וגודלם.
בישראל יש נטיה להגזים במספר החלונות ובגודלם. ניתן לחשב בקלות כמה חלונות צריך בכל חדר, ובאיזה גודל מומלץ לעשות אותם. כדאי שתדעו- החלונות הם הדבר השני הכי יקר בבניה (אחרי השלד) ועלותם הכוללת יכולה להגיע למאות אלפי שקלים. העלות של כל חלון הינה אלפי שקלים. לכן, תכנון נכון של החלונות יכול להוזיל את עלות הבניה בעשרות אלפי שקלים.

3. שימוש בחלל אחד של הבית עבור כמה מטרות.
למשל- אם מצמידים לממ"ד יחידת שירותים ומקלחת, ואם מתכננים היטב את העמדת הריהוט בממ"ד- אזי הוא יכול לשמש גם כחדר אורחים ו/או כחדר עבודה. יתכן שעל ידי תכנון כזה, נוכל לחסוך בניה של חדר נוסף…
דוגמה נוספת לכך- בבתים רבים ישנה כפילות באזור האכילה: גם פינת אוכל משפחתית במטבח, וגם פינת אוכל גדולה יותר לאירוח.  בבתים גדולים זה מרשים ויפה, אבל בבתים קטנים הכפילות הזו מיותר ו'עולה' לכם בכמה וכמה מטרים רבועים של בניה.  תכנון נכון מאפשר פינת אוכל אחת בלבד, כזו שתשמש גם את בני הבית ביומיום, וגם לאירוח.

בסיכומו של דבר, לא הייתי ממליצה לכם לוותר לגמרי על שמירה של תקציב 'ספייר', אבל אם תתכננו בית יעיל ופרקטי אז יש סיכוי טוב שתשתמשו בכסף הזה לחופשה משפחתית (להרגע מהבניה) ולא לחריגות בתקציב הבית.

חשוב לזכור- בית יעיל ופרקטי חוסך בעלויות הבניה.  ניתן לתכנן כל בית כך שיהיה יעיל ופרקטי, וזה אפילו תורם ליופי שלו.